September 23rd, 2016

Combination teams advance in cup competitions

DESPITE the rotten weather over the past week, only one Redditch & South Warwickshire Combination League game fell victim to the elements on Sunday when numerous league sides prevailed on cup duty.

In the Studley Charity Cup, Winyates Wanderers secured their place in the semi-final by beating Studley Railway 3-1.

Black Horse progressed into the semi-finals of the Worcestershire County Premier Cup by beating WCT Youth Raiders 3-0 with goals from Sean Brain, David Edwards and Steve Roche.

Austin Ex-Apprentices have moved into the next stage of the BCFA Roger Wood Memorial Cup after finally managing to stage their match against Red Lion of Judah at the third attempt as they enjoyed a 3-2 victory.

New Woodland Cottage narrowly lost 2-1 to Coles Bank Rangers which ended their hopes in the Birmingham Sunday Amateur Cup.

In the Premier Division there was a high-scoring game between Millfield Rovers and Rubery Bridge as Rovers won 5-3 thanks in part to a brace from Chris Lowe.

In the other game in this division OKH beat Sporting Club Redditch 4-1.

In Division One AFC Lions secured their first point of the season with a 4-4 draw against Coldstream as Matt Bailey scored all four goals for Lions.

Redditch Town beat VKL 1-0 and Redditch Cross lost 3-0 to Red Lion.

Four players struck doubles in the game between Royal Oak Alcester and Beoley Village. Hosts Royal Oak were on the mark through Myles Jones but Beoley Village ran out 6-2 winners as James Pugh, Sean Meek and Nathan Hurley all found the net.

Results: Studley Charity Cup quarter-final – Winyates Wanderers 3 (Dave Phelan, Ben Rogers, Luke Bryan) Studley Railway 1 (Liam Phelan).

QFA Sunday Premier Cup – Black Horse 3 WCT Youth Raiders 0.

Birmingham FA Sunday Amateur Cup – New Woodland Cottage 1 Coles Bank Rangers 2.

BCFA Roger Wood Memorial Cup – Austin Ex-Apprentices 3 Lion of Judah 2.

Premier Division – Millfield Rovers 5 (Chris Lowe 2, Nathan McLoughlin, James Smith, Simon Madden) Rubery Bridge 3 (Scott Robinson, Oli Smith, Grant Jones); OKH 4 (Alex Fleming, Aaron Roberts 2, Richie Dugmore) Sporting Club Redditch 1 (Stuart Price).

Division One – Redditch Town 1 (Andy Watkins) VKL 0; Redditch Cross 0 Red Lion 3 (Sutor, Harrison, Bearcroft); Coldstream 4 (Daniel Griffin 2, Jake Booton, Joey Langston) AFC Lions 4 (Matt Bailey 4); Royal Oak Alcester 2 (Myles Jones 2) Beoley Village 6 (James Pugh 2, Sean Meek 2, Nathan Hurley 2).

THERE was also just one postponement in the Bromsgrove & District Football League.

Results: Worcestershire County Junior Cup round three – Plough Dukes 7 Sporting Rednal 1; Rednal Social Club 4 Stoke Sporting 3 (Snell, Johnson, Warman); Meadow Park 7 Darby End Athletic 0.

Bridgwater Cup group stages – FC Bromsgrove 1 Sporting Club Redditch 4 (Cope, Sill, Higgins, Maynard); Stoke Sporting Reserves 2 (Penn 2) Stoke Prior 4 (Santos 2, Harris, Nottingham).

WA Harris Cup round one – GLA 5 (Bedford 3, Wozniak, Manczak) Thomas Brothers 2 (Hall, Wright); Wychbold RBL 4 (Rudge 3, Stephens) Chaddesley Corbett Reserves 2 (Moriaty 2).

Rose Bowl round one – Laburnum 1 (Billingham) Callowbrook Green 2.

Premier Division – The Grove 0 VBG Fairfield 7 (May 3, Martin 3, Smith); Belbroughton Athletic 0 Alcester Town 7 (Fereday 3, Green 2, Watson, Kalach).

Division One – Bartley Green Sunday 2 (Lawrence, Martin) Chaddesley Corbett 0; Conway Albion 5 Spa Athletic 3; AFC Northfield 1 Northfield Athletic 11 (Thomas 3, Teji 3, Brians 2, Jackson, Gibbs, Moore).

Division Two – Bromsgrove Brentnal 2 Awkies Allstars 5 (Carnihan 4, McGrory); Hizza United 2 LPR 2; Rubery Juniors 3 (Nearney, Beadle, Hoare), Hewell 4.

Division Three – Bromsgrove Corinthians 1 Rubery 5.

Comments