September 26th, 2016

Lodge Park clinch Division Two title

Updated: 9:52 am, May 07, 2015

LODGE Park RA are celebrating after being crowned BRT Redditch & South Warwickshire Combination Division Two champions following Bell Studley’s 1-0 victory over Rocklands courtesy of a Simon Daniell goal.

Lodge Park finish their season on Sunday at Bell Studley, who are one of four teams chasing runners-up spot.

Rivalries do not come any bigger in the Premier Division than Black Horse and Austin Ex-Apprentices, who last night (Thursday) met in the showpiece BRT Terry Cup final at Redditch United in a match which pitted the champions against the runners-up.

The Subsidiary Cups provided drama aplenty on Sunday. In the Senior competition, Millfield Rovers came from behind to beat Translift Bendi 3-2 with an 88th minute winner as extra time loomed.

Thomas Brothers defended admirably against intense second half pressure at Athletico to also win 3-2.

A 35-yard left-foot screamer from Albie Crawford was the highlight of Fairfield General La Coruna’s 4-2 victory over South Redditch, whilst Craig Swallow added two more to his season’s tally.

In the Junior competition, a Ben Rogers hat-trick saw Park upset the odds at home to Evesham United Sunday as they progressed to the semi-finals with a 5-2 victory.

In-form Aaron Brough added another hat-trick as SHTP beat Beoley Village 4-0, whilst Shakespeare gained revenge over Sporting Club Redditch as Niall Beamont scored twice in a 4-0 victory.

Shakespeare meet Winyates Wanderers, who beat Abbeydale 3-2, in their bid to reach the semi-finals.

Results: BSA Cup final – Translift Bendi 0 Alvechurch Sunday 2 (Gittings, Flanaghan).

Premier Division – Church Hill 0 Rubery Bridge 3 (Sanghera, Smith, Bird).

Division Two – Rocklands 0 Bell Studley 1 (S Daniell).

Subsidiary Senior Cup – Fairfield General La Coruna 4 (Swallow 2, Mitchell, Crawford) South Redditch 2 (Breeze, Smith); Translift Bendi 2 (Dale, Sutton) Millfield Rovers 3 (Pratt, Rudge, OG); Athletico 2 (OG, L Broadhurst) Thomas Brothers 3 (Wroe, Burkus, Tyler).

Subsidiary Junior Cup – Park 5 (Ben Rogers 3, Moran 2) Evesham United Sunday 2 (Grainger, Hicks); SHTP 4 (Aaron Brough 3, Teague) Beoley Village 0; Sporting Club Redditch 0 Shakespeare 4 (Gaffney, Beamont 2, Adams); Abbeydale 2 (Phelan, Sukhvinder) Winyates Wanderers 3 (Stewart, Bilson, Whitehouse).

Comments